SME

Stačila mikrodávka LSD a pacient nemal 12 týždňov úzkosti. Zmení sa názor na psychedeliká?

Začína sa nová éra liečby duševného zdravia?

Ilustračný obrázok.Ilustračný obrázok. (Zdroj: Adobe Stock)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príbeh LSD (skratka pre dietylamid kyseliny lysergovej, pozn. red.) sa začal písať v roku 1938. Náhodne ho vtedy v laboratóriu vo Švajčiarsku objavil vedec Albert Hofmann. Od roku 1948 sa predávalo ako liek na všetko: schizofréniu, alkoholizmus, kriminálne správanie aj sexuálne deviácie.

V sedemdesiatych rokoch zasiahla psychedeliká prísna regulácia aj kultúrny odpor. Boli spojené s neetickým výskumom, nekontrolovaným rekreačným užívaním, vysokým rizikom zranenia a dokonca aj so smrťou.

Mnohí odborníci aj spotrebitelia sa snažili bojovať proti takémuto obrazu. Ich hlavným argumentom bolo, že psychedeliká poskytujú intelektuálny a duchovný pohľad na svet a navyše zvyšujú kreativitu. Napriek tomu však väčšina jurisdikcií na svete psychedeliká kriminalizovala.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 2000 sa vedci postupne začali ku skúmaniu psychedelík vracať. A v posledných rokoch sa objavuje stále viac výsledkov, ktoré si zaslúžia pozornosť.

Nedávno napríklad odborníkov prekvapila správa, podľa ktorej by LSD mohlo uľahčiť život pacientom s generalizovanou úzkostnou poruchou.

Pôsobí veľmi rýchlo

Generalizovaná úzkostná porucha je ochorenie, pre ktoré sú typické nadmerný strach a úzkosť z každodenných situácií.

„Počas života postihuje asi šesť percent dospelých. Jej liečba zahŕňa psychoterapiu (napríklad kognitívnu behaviorálnu terapiu, pozn. red.), ale aj lieky, ako sú antidepresíva a benzodiazepíny,“ vysvetľuje v texte na portáli The Conversation profesor neurofarmakológie Colin Davidson z University of Central Lancashire vo Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že psychoterapia je finančne nákladná môže trvať niekoľko týždňov, mesiacov aj rokov. Rovnako je to aj s liekmi, ktoré je nutné brať každý deň pomerne dlhý čas a môžu mať vedľajšie účinky.

Navyše, existuje aj veľa pacientov, ktorým žiaden z aktuálne dostupných liekov nezaberá. Práve preto mnohí vedci vkladajú nádej do liečby duševného zdravia pomocou psychedelík.

Nová štúdia ukazuje, že LSD je vysoko účinné pri liečbe generalizovanej úzkostnej poruchy. Pôsobí veľmi rýchlo. Dokonca stačí jedna dávka na 12 týždňov,“ približuje výsledky výskumu Davidson.

Súvisiaci článok Psychiater: Antidepresíva zachránia milióny životov. Zaberajú pomaly, psychedeliká nastupujú okamžite Čítajte 

Pomôže pacientom LSD?

Nová klinická štúdia, ktorú vykonala biofarmaceutická spoločnosť MindMed ukázala, že forma LSD (konkrétne lysergid d-tartrát, pozn. red.) podávaná v relatívne nízkej dávke, môže účinne liečiť ľudí s úzkosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Sľubné výsledky ukázala zatiaľ druhá fáza klinického testovania, pri ktorej sa testujú rôzne dávky lieku na skupine ľudí s presne stanovenou diagnózou. Odborníci pacientom podávali liečivo v dávkach: 25, 50, 100 alebo 200 mikrogramov. Výsledky ukázali, že 100-mikrogramová dávka bola veľmi účinná a mala len relatívne vedľajšie účinky.

„Zlepšenie hladín úzkosti zaznamenali odborníci už do dvoch dní po podaní lieku. Ďalšie zlepšenia pozorovali po štyroch a dvanástich týždňoch. Po dvanástich týždňoch bolo 65 percent pacientov menej úzkostných, pričom 48 percent pacientov už nespĺňalo kritériá úzkosti,“ komentuje zistenia profesor neurofarmakológie.

Dodáva, že výsledky boli také pozoruhodné, že americká Správa potravín a liečiv (FDA, organizácia, ktorá schvaľuje nové lieky v USA, pozn. red.) označila tento liek za prelomový. Znamená to tiež, že FDA bude počas tretej fázy klinického testovania úzko spolupracovať s MindMed.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vyzerá tretia fáza klinického testovania?

Tretia fáza klinického testovania je zvyčajne najdlhšia a najdrahšia. Vedci v nej väčšinou testujú liek na tisíckach pacientov z rôznych krajín sveta.

V tejto fáze sa má preukázať bezpečnosť a účinnosť nového lieku u typického pacienta, ktorý by ho mohol užívať. Zároveň by mali vedci potvrdiť účinné množstvo lieku, určiť jeho nežiadúce účinky alebo dôvody, prečo by sa nemal podávať ľuďom s určitým zdravotným stavom (kontraindikáciou, pozn. red.).

LSD môžu porovnávať aj so súčasnými liekmi na úzkosť. Cieľom je zistiť, či funguje rovnako dobre alebo možno dokonca lepšie.

Tretia fáza klinických štúdií môže trvať niekoľko rokov. Ak sa končí pozitívnymi výsledkami, výrobca môže žiadať o regulačné schválenie. Ak všetko dobre dopadne, liek bude dostupný na trhu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pohľad na psychedeliká sa mení. Odborníci naznačujú, že je čas prehodnotiť ich ako lieky Čítajte 

Opatrenia sa začali uvoľňovať

V uplynulom desaťročí sa nariadenia zakazujúce psychedeliká začali uvoľňovať.

Výskum ukazuje, že LSD, extáza (MDMA, pozn. red.), ketamín, ayahuasca a psilocybín by skutočne mohli byť užitočné pri liečbe duševného zdravia.

FDA tak na základe výsledkov klinických štúdií povolila používanie extázy a psilocybínu pri liečbe posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD) a depresie rezistentnej na liečbu.

Aktuálne údaje zo štúdie LSD odoslali vedci do špičkového vedeckého časopisu, kde ich budú hodnotiť ďalší odborníci.

„Ešte by sme sa nemali nechať uniesť. Stále je potrebná tretia fáza klinického testovania. Ak však jedna dávka LSD funguje 12 týždňov, potom je to skutočne pozoruhodné. Mohli by sme byť na pokraji novej éry liečby problémov duševného zdravia,“ uzatvára tému Davidson.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje:

DOI: 10.1016/j.psychres.2024.115886

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 850
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 358
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 965
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 803
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 593
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 487
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu